PRIRODZENÉ PLÁNOVANIE RODIČOVSTVA
 



Prirodzené plánovanie rodičovstva (PPR) je spôsob antikoncepcie bez liekov, pomôcok, hormónov, prípadne špeciálnych zákrokov. Praktikovanie PPR vyžaduje určitú disciplínu a pár minút vyhradeného času denne (ranné zmeranie teploty, kontrola hlienu, zaznamenanie pozorovaní do tabuľky) čo je oproti formám umelej antikoncepcie určitá nevýhoda. Na druhej strane k jej nesporným výhodám patria minimálne finančné náklady, istota zdravotnej nezávadnosti a možnosť včas odhaliť niektoré gynekologické problémy. Metódy PPR je rovnako možné využiť pri problémoch s otehotnením, keď pochopenie a sledovanie hormonálnych zmien počas menštruačného cyklu môže v mnohých prípadoch napomôcť k počatiu. Práve pre svoju "prirodzenosť" získava PPR stále väčší počet stúpencov.

PPR zahŕňa viacero metód, viac-či menej presných a spoľahlivých. V tomto prehľade sú informácie o možnosti určovania plodných dní na základe skúmania zmeny kryštalizácie slín a o najspoľahlivejších a najrozšírenejších spôsoboch PPR, ktoré ako celok tvoria tzv. symptotermálnu metódu. Kombinácia týchto metód zaručuje spoľahlivosť zrovnateľnú s hormonálnou antikoncepciou a prevyšujúcu viaceré spôsoby umelej antikoncepcie.

Metódy sú popísané len heslovito. Kliknutím na názov metódy získate podrobný popis včetne obrázkov a nákresov. Popisy sú prevzaté zo serveru Rodina online a sú napísané krásne a prehľadne. Nedajte sa odradiť detailnosťou popisu. Nie je to tak zložité, ako sa na prvý pohľad zdá.'-)


1) Metóda zmeny kryštalizácie slín

je používaná v rade európskych zemí asi desaťročie. Na klinikách ktoré sa zaoberajú liečbou a výskumom neplodnosti je táto metóda známa a skúmaná omnoho dlhšie. Plodné a neplodné dni sa prejavujú okrem iných zmien i zmenou množstva hormónu estrogen a zmenou koncentrácie solí v slinách. Približne 3-4 dni pred uvoľnením vajíčka menia sliny svoju štruktúru na kryštalickú (papraďovitú), ktorá asi 2-3 dni po ovulácii zmizne. I napriek značnej spoľahlivosti doporučujeme metódu kombinovať s niektorým z nižšie uvedených spôsobov určovania plodných dní. Mikroskopické skúmanie kryštalizácie slín je vynikajúcim doplnkom symptotermálnej metódy a po určitej praxi sa môže stať základným spôsobom určovania obdobia Vašej plodnosti. Pozrite tiež návod na použitie, príp. info pred objednaním.


2) Hlienová metóda

je založená na sledovaní množstva a štruktúry hlienu produkovaného sliznicou deložného čípku. Na začiatku cyklu je hlienu málo, je hustý a nedá sa vytiahnuť. V čase plodných dní je jeho množstvo väčšie a štruktúra ťahavá.


3) Teplotná metóda

využíva meranie bazálnej telesnej teploty, vždy ráno, približne v rovnakú hodinu, skôr než vstanete z postele a tým istým teplomerom. Tri dni po vzostupe teploty (0,2-0,4°C) začínajú neplodné dni.


4) Cervikálna metóda

sleduje polohu deložného čípku. Pred ovuláciou sa rozširuje hrdlo delohy, čípok sa posunie vyššie a je mekší. Po ovulácii sa naopak hrdlo delohy zúži, čípok je tuhší a nižšie položený. Správne určenie polohy a tuhosti čípku predpokladá dva až tri cykly praxe.


Zhrnutie spôsobov STM

Tabuľka pre zápis pozorovaní (formát *.pdf, 65kB, zdroj: www.rodina.cz)


  wegradesign.com